Výber správneho filtra pre zavlažovanie
Vyber správneho filtra vám ušetrí veľa času a problémov s vaším závlahovým systémom.
Plastové filtre sú najdôležitejšou súčiastkou pre zavlažovacie systémy a sú vhodné na filtráciu tuhých nečistôt (napr. piesok) vo vode. Citlivejšie časti zavlažovacieho systému (napr.elektroventil) chránia pred skorým poškodením, tým pádom im zabezpečia dlhšiu funkčnosť. Pre kvapkové zavlažovania sú veľmi odporúčaným príslušenstvom kde zabránia, aby sa kvapkové prvky upchali.
Filtre pre závlahové systémy majú továrensky zabudované filtrovacie vložky, ktoré majú najčastejšie jemnosť filtrácie 120 mesh, (130 mikrónov). Vložky sa dajú kedykoľvek jednoducho vybrať a vyčistiť. Pre ochranu kvapkovej hadice a kvapkačov proti upchatiu (sekcie kvapkovej závlahy) je doporučená jemnosť filtra 155 mesh.
Ich ďalšou výhodou je, že na sifón filtra sa dá pripojiť kompresor, tým pádom sa stane jesenné odvodnenie zavlažovacieho systému jednoduchou záležitosťou. Vďaka svojmu odolnému materiálu sú použiteľné do 10 barov, sú lacné a nekorodujú.
Závitové spojky filtrov sa odporúča utesniť s teflonovou páskou.
Najčastejšie použivané fitre su:
- Diskový filter je najlepšou voľbou na odstránenie organických a anorganických nečistôt. Sú vhodné aj na odstránenie väčšieho množstva mäkkých aj drsných nečistôt. Jeho čistenie je jednoduché, filtračnú vložku stačí umyť pod vodou. Môžu sa použiť aj na filtráciu pitnej vody.
- Sieťové filtre sú vhodné na filtráciu menšieho množstva tuhých nečistôt v hadici. Ak sa filtračná vložka moc upchá, kvôli veľkému tlaku sa sieť pretrhne, následkom čoho sa nečistoty dostanú do systému a dokážu narobiť vážne škody v dôležitých prvkoch. Ak je voda určená na polievanie piesočnatá, odporúča sa použiť diskové filtre. Pri väčšom množstve piesku sa odporúča montáž hydrocyklóna. Ak miešame výživu alebo inú chemickú látku do systému, je priaznivé použiť filter s plastovou vložkou, lebo tie nekorodujú a sú odolné aj voči iným chemickým reakciám.