Sprievodca nákupom riadiacej jednotky
Riadiaca jednotka je jedným z najdôležitejších prvkov automatického zavlažovacieho systému. Umožňuje ovládať otváranie alebo zatváranie elektromagnetických ventilov zavlažovacieho systému, nastaviť čas a frekvenciu zavlažovania.
Ako vybrať spoľahlivú riadiacu jednotku ?
Riadiace jednotky pre riadenie elektromagnetických ventilov volíme podľa nasledujúcich kritérií:
- Počet ventilov resp. vetiev, ktoré chceme ovládať
- Napätie s ktorým budú ovládané elektromagnetické ventily (9V – 24V)
- Umiestnenie riadiacej jednotky či pôjde o exteriér alebo interiér
- Úroveň komfortu akou riadiacu jednotku plánujeme ovládať (Bluetooth -mobilný telefón , ovládanie z internetu alebo ovládanie iba tlačidlami a dislayom)
- Maximálny počet programov, ktoré vieme nastaviť
- Spôsob napájania riadiacej jednotky (batéria alebo elektrická sieť)
- Pri výbere riadiacej jednotky vyberáme overené modely od profesionálnych výrobcov, ktoré sú spoľahlivé a zabezpečujú bezproblémový chod zavlažovacieho systému.
Volíme model v závislosti od navrhnutého počtu zavlažovacích ventilov a požadovaného komfortu. V prípade voľby známych výrobcov ako sú Hunter alebo Rain Bird, ktorých nájdete na našej stránke je samozrejmosťou stabilný a pravidelne aktualizovaný software pre váš mobilný telefón či tablet.
Ako bezpečne umiestniť riadiacu jednotku a pritom ušetriť ?
Väčšina rezidenčných riadiacich jednotiek by mala byť nainštalovaná do interiéru (napr. do garáže). Osadením vnútornej riadiacej jednotky v interiéri dokážeme značne ušetriť finančné prostriedky pri jej kúpe. V prípade ak táto možnosť vnútornej inštalácie nie je dostupná je potrebné voliť zo skupiny vonkajších riadiacich jednotiek, ktoré sú prispôsobené pre prácu v exteriéri.
Aké je nebezpečenstvo nesprávneho pripojenia riadiacej jednotky ?
Riadiace jednotky pripájame k elektromagnetickým ventilom pomocou káblu na to určeného. (napr. kábel pre zavlažovanie 7x0,8 v prípade voľby riadiacej jednotky pre 6 ventilov) Počet žíl rátame od počtu ventilov +1, ktoré plánujeme ovládať. Pre lepšiu orientáciu v zapojení používame farebne odlíšené vodiče. Vodiče pripájame k elektromagnetickým ventilom pomocou vodotesných konektorov. Volíme elektromagnetické ventily s rovnakým napätím ako pracuje riadiaca jednotka ( 9V – 24V ). Napájanie riadiacej jednotky je realizované pomocou transformátora alebo batérii. V prípade nedodržania použitia kvalitnej kabeláže, vodotesných konektorov a označovania môže dôjsť k trvalému znefunkčneniu riadiacej jednotky počas úniku vody vo ventilovej šachte alebo náhodnom skrate pri nesprávnom zapojení vodičov.
Ako môžeme znížiť spotrebu vody zakúpením príslušenstva pre riadiace jednotky ?
Riadiacu jednotku je možné obohatiť o senzory, ktoré zvyšujú inteligenciu zavlažovacieho systému a predovšetkým šetria zdroj vody. Sú dostupné rôzne typy senzorov poveternostnej situácie a ich kombinácie ako sú napríklad senzor dažďa, mrazu a ET (evapotranspirácie). Senzory dažďa a mrazu ukončia zavlažovanie alebo mu zabránia v prípade zrážok resp. nízkej vonkajšej teploty. Senzory ET počítajú množstvo vody vyžadovanej rastlinami a automaticky upravia dobu zavlažovania na základe aktuálnych poveternostných podmienok.
Senzory dažďa by mali byť nainštalované na miesta, kde na ne môže priamo pršať. Sú to najčastejšie miesta ako napríklad okraj strechy, dažďový odkvap alebo na stĺpik plota. Pri montáži senzorov musíme dbať na to, aby sa nenachádzali pod stromami alebo inými rastlinami a aby neboli v dosahu lúča niektorého postrekovača.
Súhrn základných parametrov pre správny výber:
- Napätie jednotky pre ovládanie elektromagnetických ventilov
- Maximálny počet sekcii / elektro-ventilov
- Použitie interiér alebo exteriér
- Možnosť pripojenia senzorov (senzor dažďa, mrazu alebo ET)
- Napájanie pomocou transformátora alebo batérii