Slovník pojmov používaný pri závlahových systémoch
Výseč – Kruhový obrazec, po ktorom sa postrekovač otáča alebo zavlažuje.
Spätná klapka – Zariadenie nainštalované medzi miesto napojenia a riadiace ventily, ktoré zabraňuje spätnému toku kontaminovanej vody do systému s pitnou vodou. U svojho predajcu výrobkov značky Hunter alebo miestnej organizácie, ktorá udeľuje povolenie na inštaláciu, sa informujte o zariadení schválenom pre vašu oblasť.
Spätný ventil – Malé zariadenie, ktoré sa často inštaluje do základne postrekovača a ktoré umožňuje vode tiecť iba v jednom smere – otvorí sa až po dosiahnutí predvoleného tlaku. Zvyčajne sa používa na zabránenie odtečeniu vody z nižšie položených hlavíc a kumulácii vody v spodnej časti svahu alebo v nízko položených oblastiach.
Riadiace elektromagnetické ventily – Automatické riadiace elektromagnetické ventily postrekovačov sú ventily, ktoré sa aktivujú nízkym napätím z riadiacej jednotky a sú pripojené k riadiacej jednotke prostredníctvom kábla na priame uloženie do zeme určeného pre nízke napätie.
Riadiaca jednotka (programátor) – Zariadenie, ktoré používa nízke napätie privedené prostredníctvom vodičov na aktiváciu automatických riadiacich ventilov, ktoré sa otvoria a umožnia tiecť vode do postrekovačov a zavlažovať. Používateľ si vytvorí individuálne programy, ktoré pozostávajú z času spustenia programu, staníc (sekcií alebo ventilov), doby trvania zavlažovania a dní, kedy má prebiehať zavlažovanie.
Straty spôsobené trením – Voda, ktorá preteká cez vodomer, potrubie, ventily a tvarovky, má značný odpor alebo trenie. S narastajúcou rýchlosťou vody narastajú aj straty spôsobené trením. Po zvýšení priemeru potrubia sa straty spôsobené trením znížia. Straty spôsobené trením znižujú využiteľný dynamický tlak.
Úplné pokrytie – Tento pojem opisuje správne rozmiestnenie hlavíc sprayových alebo rotačných postrekovačov. Postrekovač musí byť umiestnený tak, aby dosiahol k ďalšiemu postrekovaču (alebo do 50 % nastaveného priemeru). Zavlažovaná plocha tak bude pokrytá v plnej miere bez suchých miest.
MP Rotator – Sprayová tryska s rotačným lúčom, vysokou účinnosťou a nízkou zrážkovou výškou, ktorú je možné použiť namiesto tradičných sprayových trysiek.
Miesto napojenia – Miesto napojenie hlavného rozvodu postrekovačov. Na tomto mieste sa zvyčajne inštaluje ručný uzatvárací ventil, ktorý sa používa na odstavenie zavlažovania v prípade poškodenia potrubia alebo pri údržbe systému.
Polyetylénové potrubie – Polyetylénové potrubie je čierne, flexibilné potrubie, ktoré je obľúbené na miestach, kde zvykne cez zimu dlhodobo mrznúť. Na spájanie tohto druhu potrubia sa používajú nástrčkové alebo kompresné tvarovky.
Zrážková výška – Vyjadrená v jednotkách mm/h. Ide o rýchlosť aplikácie vody. Pojem „rovnomerné zavlažovanie" znamená, že všetky postrekovače v oblasti dodajú na príslušnú plochu približne rovnaké množstvo vody. Do jednej sekcie nesmú byť nainštalované rôzne typy postrekovačov. Postrekovače pre veľké a malé plochy môžu mať podobné parametre mm/h, no plocha, ktorú pokrývajú, sa líši – a preto by sa mohla zrážková výška v konečnom dôsledku veľmi líšiť.
Tlak – Meria sa tlakomerom v jednotkách bar alebo kPa. Statický tlak popisuje stav, kedy cez uzavretý systém nepreteká žiadna voda. Dynamický tlak popisuje stav, kedy je systém otvorený a cez potrubie preteká voda.
PVC potrubie – Najčastejšie používaný typ potrubia v oblastiach s teplejším podnebím. PVC (polyvinylchloridové) potrubie je vo všeobecnosti biele a odolnejšie ako polyetylénové potrubie. Na vzájomné spájanie sa používajú rozpúšťadlá PVC.
Dostrek – Vzdialenosť, do ktorej dostrekne voda z postrekovača.
Rotačné postrekovače – Postrekovače s prevodovým mechanizmom, ktoré zabezpečia celistvý prúd vody a pomaly sa otáčajú do kruhu, určené pre vzdialenosť od 5,2 m do 23 m alebo viac. Rotačné postrekovače patria do kategórie postrekovačov pre veľké plochy.
Senzor – Zariadenie na vypnutie aktivované počasím.
Uzatváracie ventily – Ventily používané na odpojenie zavlažovacieho systému prívodu vody alebo na izoláciu sekcií zavlažovacieho systému počas údržby. Môže ísť buď o mosadzný ventil alebo o plastový guľový ventil. Guľové ventily otvárajte alebo zatvárajte pomaly. Na úplné otvorenie alebo zatvorenie im stačí iba ¼ otáčky, a pri rýchlej manipulácii by sa mohli poškodiť.
Sprayové hlavice – Postrekovače, z ktorých vychádza vejárovitý prúd malých kvapôčok vody. Hlavice majú dostrek 5,2 metra alebo menej. Sprayové hlavice patria do kategórie postrekovačov pre malé plochy.
Prietok – Vyjadruje sa v l/min (litre za minútu). Prietok sa používa na popis buď množstva dostupnej alebo použitej vody. Prietok v litroch za minútu je potrebné poznať pred navrhovaním zavlažovacieho systému. Celkový prietok v l/min všetkých hlavíc postrekovačov v jednej sekcii by nemal prekročiť dostupný maximálny prietok.
Hydraulický ráz – Tlakový ráz, ku ktorému dôjde pri náhlom zatvorení riadiaceho ventilu. V extrémnych podmienkach môže spôsobiť rozvibrovanie potrubia alebo zvuk klepania. K hydraulickým rázom najčastejšie dochádza pri používaní rýchlo sa uzatvárajúcich ventilov alebo pri príliš malých potrubiach, kde dochádza k rýchlemu prúdeniu vody.
Kábel – V automatickom zavlažovacom systéme sa na pripojenie automatických riadiacich ventilov k riadiacej jednotke používa kábel na priame uloženie do zeme určený pre nízke napätia. Najčastejšie sa používa farebné odlíšený viacvodičový kábel, ktorý obsahuje viac izolovaných vodičov v jednom ochrannom plášti.