Správné presádzanie jahôd na jeseň
Presádzate jahody správnym spôsobom ? Prečítajte si náš rýchly návod.
Úvod
Presádzanie jahôd na jeseň je kľúčovým krokom pre zabezpečenie bohatšej úrody a zdravších rastlín v nasledujúcej sezóne.Jesenné mesiace sú ideálnym obdobím, pretože pôda je ešte dostatočne teplá na zakorenenie, ale teploty už nie sú také extrémne ako v lete. Tento proces umožňuje jahodám vyvinúť silný koreňový systém, ktorý im pomôže prežiť zimu a na jar rýchlo rozkvitnúť.
Prečo presádzať jahody na jeseň?
Jesenné presádzanie má množstvo výhod, ktoré prispievajú k silnejším a produktívnejším rastlinám:
Lepšie zakorenenie – Jesenné mesiace poskytujú dostatok času na vytvorenie silného koreňového systému, ktorý bude pripravený na jarný rast.
Zlepšenie výnosu – Pravidelné presádzanie alebo obnova jahôd každé 2-3 roky zvyšuje množstvo a kvalitu plodov.
Ochrana pred škodcami a chorobami – Presádzaním zabránite hromadeniu patogénov v pôde a zvýšite odolnosť rastlín.
Efektívnejšie využitie priestoru – Ak sa rastliny rozšíria príliš husto, môžu si vzájomne konkurovať o živiny a svetlo. Presádzaním im poskytnete dostatok priestoru.
Kedy je najlepší čas na presádzanie jahôd?
Najvhodnejším obdobím na presádzanie jahôd je koniec augusta až polovica októbra. Ideálny čas je po zbere posledných plodov, keď rastlina ešte aktívne rastie, ale už nie je zaťažená produkciou plodov.
Presádzajte rastliny minimálne 6 týždňov pred prvými mrazmi, aby mali čas na zakorenenie.
Ako presádzať jahody na jeseň: krok za krokom
Príprava pôdy
Pred presádzaním dôkladne pripravte nové miesto. Pôdu prevzdušnite, odstráňte burinu a pridajte organické hnojivá, ako je kompost alebo vyzretý hnoj, aby ste zabezpečili dostatok živín.
Výber zdravých rastlín
Vyberte mladé, zdravé rastliny alebo silné výhonky (dcérske rastlinky), ktoré majú zdravé korene. Staré rastliny sa neodporúča presádzať, pretože ich produktivita klesá po 3-4 rokoch.
Vzdialenosť medzi rastlinami
Pri presádzaní dodržujte dostatočnú vzdialenosť – odporúča sa 25-30 cm medzi jednotlivými rastlinami a 60-70 cm medzi riadkami. Táto vzdialenosť zabezpečí, že každá rastlina bude mať dostatok priestoru pre rast a prístup k živinám.
Sadenie rastlín
Jahody sadte tak, aby koreňový krček (miesto, kde korene prechádzajú do listov) bol v úrovni pôdy. Ak sú korene príliš hlboko, rastlina môže hniť, ak príliš plytko, korene sa vysušia.
Zalievanie a mulčovanie
Po presadení jahôd ich dôkladne polejte. Pravidelné zavlažovanie je kľúčové, aby sa koreňový systém úspešne zakorenil. Použite mulč (napr. slamu alebo drevnú štiepku), aby ste udržali pôdu vlhkú a chránili rastliny pred chladom.
Starostlivosť o jahody po presadení
Po presadení je dôležité venovať pozornosť pravidelnému zavlažovaniu, aby mali rastliny dostatok vlahy na zakorenenie. Hoci na jeseň už nie sú také vysoké teploty, pôda musí zostať vlhká, aby podporovala rast koreňov. Mulčovanie tiež pomáha regulovať teplotu pôdy a bráni rastu buriny.
Zimná ochrana
Pred nástupom zimy môžete svoje nové jahody chrániť prikrytím slameným mulčom alebo netkanou textíliou. Tým ich ochránite pred mrazom a prudkými zmenami teplôt.
Záver
Presádzanie jahôd na jeseň je efektívnym spôsobom, ako obnoviť svoj záhradný záhon a zabezpečiť zdravé, silné rastliny s vysokou úrodou. Správne načasovanie, príprava pôdy a starostlivosť po presadení sú kľúčové kroky k tomu, aby ste sa mohli na jar tešiť z bohatých plodov. Presádzanie každých pár rokov udrží vaše jahody vitálne a plné chuti!