Sprievodca nákupom kvapkové hadice
Kvapková závlaha patrí medzi neodmysliteľnú súčasť zavlažovacieho systému. Hlavnou úlohou je neustále vylučovanie malých kvapiek z hadíc alebo trysiek, čím udržuje pôdu neustále vlhkú.
Ako si správne vybrať kvapkovú hadicu?
Kvapkové hadice sú hadice určené pre dopravu kvapalín, z ktorých voda vyteká, resp. kvapká zo sústavy výtokových otvorov – kvapkovačov so vzdialenosťou najčastejšie 30 cm až 33 cm, a ktorých je prietok vody od 2,0 l/h až po 2,1 l/h.
Pri výbere sa riadime výlučne navrhnutým dizajnom, ktorý definuje maximálny počet kvapkačov resp. dĺžku kvapkovej hadice pre danú sekciu zavlažovacieho systému.
Ako použiť kvapkovú hadicu ?
Kvapkovú hadicu vedieme po povrchu zeme a opevňujeme kolíkmi na to určenými v čo najtesnejšej blízkosti zavlažovaných rastlín. Konce hadíc ukončujeme záslepkami alebo tzv. zakončovacími krúžkami pre LDPE hadice. Spájanie a vetvenie hadíc robíme pomocou spojky a T-kusov. Najobľúbenejšími tvarovkami na spájanie kvapkových hadíc sú Quick Joint tvarovky, s ktorými je práca jednoduchá a rýchla. Pri použití nástrčných tvaroviek je potrebné mať na pamäti, že opätovné rozoberanie spoja je náročné s poškodením hadice. Pri montáži odporúčame použiť taktiež plastové resp. kovové spony, ktoré bránia zošmyknutiu hadice z nastrčenej tvarovky.
Vhodné využitie pre kvapkovú hadicu nájdeme v záhonoch väčších rozmerov alebo v poľnohospodárstve.
Poznámka: V poľnohospodárstve sa kvapkové hadice môžu viest vzduchom na špeciálnych upevňovacích lankách resp. sa využívajú špeciálne zavlažovacie telesa. Príkladom je závlaha viniča.
Čo si zobrať so sebou na montáž ?
Najčastejším príslušenstvom kvapkových hadíc, ktoré využívane pri budovaní vetvy kvapkového zavlažovacieho systému sú upevňovacie koliky, nástrčne spojky, záslepky a tvarovky pre LDPE hadice. V prípade väčších projektov sú vhodné aj nožnice na strihanie hadíc.
Súhrn základných parametrov pre správny výber:
- Typ
- Priemer
- Max. tlak
- Prietok
- Vzdialenosť kvapkačov